جهت دریافت آخرین ویدیوهای سایت بر روی ایمیلتان کلیک کنید

54:17
دو شنبه 14 ارديبهشت 1394 | 55640 مشاهده
02:59
پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394 | 30762 مشاهده
02:15
پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394 | 22809 مشاهده
04:29
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 | 28869 مشاهده
01:58
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 | 28708 مشاهدهتاريخ : هفتم شهريور 1392 ساعت 12:26   |   کد : 31904   |   مشاهده : 4503

افشین شریفی :
ترک دوپینگ سخت‌تر از ترک اعتیاد!
دوپینگ و استفاده از مواد نیروزا، همپای اعتیاد و استفاده از مواد مخدر و ترک آن به دلیل شرایط خاص جامعه از ترک مواد مخدر سخت‌تر است.
قهرمان چندیدن دوره مسابقات پرورش اندام ایران، گفت: دوپینگ و استفاده از موادنیروزا، همپای اعتیاد و استفاده از مواد مخدر و ترک آن به دلیل شرایط خاص جامعه از ترک مواد مخدر سخت‌تر است.
افشین شریفی از منطقه کرمانشاه، درباره رواج پدیده‌ی شوم دوپینگ اظهار کرد: متاسفانه هیچ نهاد یا ارگانی در کشور وجود ندارد که به جوانان این هشدار را بدهد که استفاده از مواد نیروزا و دوپینگ کردن همپای اعتیاد و استفاده از مواد مخدر است.

وی افزود: بسیاری از قهرمانان رشته های قدرتی همچون وزنه برداری به علت مصرف بیش از حد تستسترون، انسولین و دیگر مواد نیروزا، امروزه دچار دیابت شده اند که مجبورند ورزش قهرمانی را سریعتر از آنچه که تصور می شد، برای همیشه کنار گذارند.
این کارشناس ارشد روانشناسی ورزشی، گفت: در همین چند وقت گذشته در استان کرمانشاه چند نفر قربانی عارضه دوپینگ شده و جان خود را با استفاده بیش از حد از داروهای نیروزا از دست داده اند.

وی با اشاره به علت مرگ این جوانان کرمانشاهی، خاطرنشان کرد: یکی به دلیل مصرف انسولین به کما رفت و دیگری به خاطر استفاده استروئید و تزریق آن در رگ خونی به جای عضله، جانش را از دست داد.
شریفی تصریح کرد: در پایتخت ایران، یک قهرمان بلامنازع پرورش اندام کشور به علت استفاده از مواد نیروزا دچار نارسایی کبدی شده که او نیز مجبور شد برای همیشه ورزش را کنار بگذارد.
این مربی و داور فدراسیون پرورش اندام کشور، گفت: البته این پایان راه نیست. فردی که دچار چنین عارضه هایی می شود، راه های بسیار مخاطره آمیزی در زندگی اجتماعی فرهنگی و حتی فردی خویش باز کرده است که شاید یکی از این راه ها پناه بردن به مصرف مواد مخدر باشد.

قهرمان چندیدن دوره مسابقات پرورش اندام ایران، گفت: ورزشکاران دوپینگی با ترک ورزش حرفه ای علاوه بر دچار شدن به بیماریهای مختلف، دچار مشکلات بسیار دیگری همچون افسردگی و خودکم بینی می شوند.
وی با بیان اینکه ترک مواد مخدر بسیار آسان تر از ترک مواد نیروزاست، اظهار کرد: فردی که مصرف مواد مخدر را ترک می کند با آغوش باز جامعه مواجه شده و در ادامه بدنی سالم و روحیه ای شاداب خواهد شد، اما فردی که مصرف مواد نیروزا را ترک می کند به علت افت شدید بدنی و از بین رفتن عضلات و اندام متناسب، به نوعی با طرد شدن از سوی جامعه مواجه می شود چرا که شخصیت چنین افرادی تنها در قهرمانی ورزش و داشتن عضلاتی تنومند خلاصه می شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی ورزشی در پایان از مسئولین امر خواست که در خصوص اطلاع رسانی مضرات دوپینگ بیش از اینها به جوانان هشدار داده و از طریق راهکارهای قانونی به مقابله با این پدیده شوم بپردازند.
 

منبع: ایسنا

    
برچسبها :  دوپینگ , دوره مسابقات پرورش اندام , مواد نیروزا
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نام  
ايميل    
توضيحات