جهت دریافت آخرین ویدیوهای سایت بر روی ایمیلتان کلیک کنید

54:17
دو شنبه 14 ارديبهشت 1394 | 55640 مشاهده
02:59
پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394 | 30762 مشاهده
02:15
پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394 | 22809 مشاهده
04:29
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 | 28869 مشاهده
01:58
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 | 28707 مشاهدهتاريخ : ششم بهمن 1392 ساعت 12:18   |   کد : 37901   |   مشاهده : 3635

دوپینگ فیزیکی با دوپینگ مغزی همراه است
محققان دریافته‌اند ورزشکارانی که دوپینگ فیزیکی انجام می‌دهند، گرایش دارند تا از مواد افزایش دهنده کارایی مغزی نیز استفاده کنند.
نجات -دوپپینگ

محققان دریافته‌اند ورزشکارانی که دوپینگ فیزیکی انجام می‌دهند، گرایش دارند تا از مواد افزایش دهنده کارایی مغزی نیز استفاده کنند. ضمنا ورزشکارانی که مواد مجاز افزایش دهنده کارایی مصرف می‌کنند به تدریج به مصرف مواد غیرمجاز نیز روی آورند.
 مطالعاتی در دانشگاه گوتنبرگ و ابرهارد کارل نشان داده است که معمولا دوپینگ فیزیکی با دوپینگ مغزی همراه است. در واقع کسانی که دوپینگ فیزیکی انجام می‌دهند معمولا داروهایی برای دوپینگ مغزی نیز مصرف می‌کنند. این اولین مطالعاتی بود که بر بررسی ارتباط بین هر دو نوع دوپینگ پرداخت. در این مطالعات پرسشنامه‌هایی بین 3 هزار ورزشکار سه‌گانه غیرحرفه‌ای پخش شد.

دکتر سیمون می‌گوید: «نتایج این تحقیقات با یافته‌های قبلی که راجع به دوپینگ در ورزشکاران و دوپینگ در جامعه بود، ترکیب شدند. این اولین مطالعاتی است که نشان می‌دهد دوپینگ فیزیکی معمولا با دوپینگ مغزی همراه است.»

13 درصد از ورزشکارانی که در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفتند از 12 ماه حداقل یک بار از مواد غیرقانونی که دوپینگ محسوب می‌شوند مصرف کرده بودند و 15.1 درصد از این افراد دست به دوپینگ مغزی نیز زده بودند.

هنگامی که بحث دوپینگ پیش می‌آید باید در نظر گرفت که تفاوت اساسی بین داروهای مخدر غیرقانونی مانند هروئین و کوکائین با داروهای دوپینگ مانند آنابولیک استروئید یا EPO وجود دارد. دوپینگ مغزی به معنای استفاده از مواد غیر قانونی مثل آمفتامین‌ها، مودافینیل یاریتالین است که کارایی مغزی را افزایش می‌دهند. یافته‌ها نشان می‌هد مردان (13.7 درصد) بیشتر از زنان (8 درصد) از این مواد استفاده می‌کنند.

همچنین در این مطالعات بررسی شد که آیا رابطه‌ای بین مصرف مواد تقویت کننده کارایی فیزیکی و ذهنی که قانونی هستند و مصرف مواد غیر قانونی وجود دارد یا خیر. این مسئله نیز بسیار مهم است زیرا معمولا ورزشکارانی که از مواد مجاز برای بالا بردن کارایی خود استفاده می‌کنند گرایش دارند تا از مواد غیر مجاز نیز استفاده کنند.

یافته دیگر این مطالعات این بود که استفاده از مواد غیرقانونی برای افزایش کارایی فیزیکی معمولا باعث افزایش استفاده از موادی برای دوپینگ مغزی و افزایش کارایی ذهنی نیز می‌شود.

سیمون می‌گوید: «یافته‌ها نشان می‌دهد که ورزشکاران تنها برای رسیدن به یک هدف خاصی دوپینگ نمی‌کند بلکه تمایل خاصی به مواد افزایش دهنده کارایی پیدا می‌کنند.»

این یافته‌ها برای درک بهتر دلیل مصرف مواد غیر قانونی و دوپینگ در ورزشکاران بسیار مهم است. یافتن دلیل مصرف مواد مخدر می‌تواند به جلوگیری از آن کمک کند.
منبع:ایسنا

    
برچسبها :  دوپینگ فیزیکی , دوپینگ مغزی , آمفتامین‌ها
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نام  
ايميل    
توضيحات