جهت دریافت آخرین ویدیوهای سایت بر روی ایمیلتان کلیک کنید

54:17
دو شنبه 14 ارديبهشت 1394 | 50502 مشاهده
02:59
پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394 | 27457 مشاهده
02:15
پنج شنبه 3 ارديبهشت 1394 | 20036 مشاهده
04:29
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 | 25592 مشاهده
01:58
چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 | 26175 مشاهدهتاريخ : بيستم و سوم شهريور 1391 ساعت 17:37   |   کد : 14274   |   مشاهده : 5148

کمپین روسری سفیدها :«حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها»
روزی بلندپایه‌ترین مقام اجرایی کشور دستور به اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها را می‌دهد، و روزی دیگر جلوی ورود بانوان به سالن‌های مسابقات والیبال، که تاکنون مشکلی برای حضور در آن نداشته‌اند، گرفته می‌شود.
خبر-پنالتی
در ابتدای سال ۱۳۸۵ رئیس جمهور محمود احمدی‌نژاد به رئیس وقت سازمان تربیت بدنی، مهندس علی آبادی دستور داد با برنامه‌ریزی صحیح و مقتضی شئون بانوان، بخشی از مرغوب‌ترین مکان‌های تماشاگران در ورزشگاه‌هایی که مسابقات مهم برگزار می‌شود، به‌طور ویژه به بانوان و خانواده‌ها اختصاص یابد. گزیده‌ی این نامه به شرح زیر است:

«برخلاف تصور و تبلیغ عده‌ای تجربه نشان داده است که حضور انبوه خانواده‌ها و بانوان در محیط‌های عمومی، سلامت و اخلاق و عفاف را در آن محیط‌ها حاکم کرده است. جامعه زنان در تمامی صحنه‌های حماسه ساز دهه‌های اخیر در خط مقدم قرار داشته‌اند و امروز نیز طلایه‌دار حضور سازنده و با نشاط همراه با حفظ ارزش‌ها و قداست‌ها و مسئولیت‌های ویژه زن متعالی در عرصه‌های گوناگون هستند. از این رو ضرورت دارد با همکاری وزارت کشور و با برنامه‌ریزی صحیح و مقتضی شئون بانوان محترم، بخشی از مرغوب‌ترین مکان‌های تماشاگران در مسابقات فوتبال ملی و مهم به طور ویژه به بانوان و خانواده‌ها اختصاص یابد.»

پیشنهاد رئیس جمهور مبنی بر ایجاد شرایط حضور خانواده‌ها و بانوان در ورزشگاه‌ها با واکنش متعدد و متفاوت مسئولین و نمایندگان مجلس هفتم شورای اسلامی همراه بود. برخی به انتقاد از آن پرداختند و برخی دیگر این پیشنهاد را مثبت ارزیابی کردند.

ایرج ندیمی، عضو فراکسیون ورزش مجلس هفتم شورای اسلامی گفته بود: «با نگاهی خوشبینانه می‌توان دستور رئیس جمهوری مبنی بر گشوده شدن درهای ورزشگاه‌ها به روی بانوان را فارغ از برداشت‌های سیاسی و کمکی به نیمی از جمعیت ایران در راستای پاسخگویی به علایق ورزشی نسبت داد.»

حشمت اله فلاحت‌پیشه، عضو فراکسیون ورزش مجلس هفتم شورای اسلامی نیز نظری مثبت داشت: «تصمیم خوب رئیس جمهوری به محرومیت‌های بانوان در خصوص تماشای مسابقات ورزشی پایان داد. در نامه احمدی‌نژاد آمده است که فضایی مناسب به بانوان اختصاص داده شود. این اقدام رئیس ‌جمهوری پاسخی بود به نیازهایی که آن‌ها در این خصوص احساس می‌کردند. نمی‌توانیم تقاضا‌ها را بی‌پاسخ بگذاریم تا در بلندمدت فرهنگ‌سازی صورت گیرد.»
 


دستور اخیر رئیس جمهور با انتقاد امام جمعه شهر خمین روبرو شد: «حضور زنان در ورزشگاه‌ها و میادین ورزشی که ورزشکاران در این اماکن با لباس‌های ورزشی حاضر می‌شوند، کار درستی نیست و نیازمند بازنگری است. اگر چه نگاه کردن به آقایان در میادین ورزشی حرام نیست؛ اما رفت و آمد زنان در ورزشگاه‌ها و اختلال ناشی از این امر با مردان مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد. از آنجا که ورزشگاه‌ها تا به حال تنها محل حضور مردان بوده و هیچ محدودیتی برای چگونگی رفتار و تشویق تماشاگران وجود نداشته، حضور بانوان در ورزشگاه‌ها حتی با رعایت همه شئونات اسلامی نیز مشکل‌زا خواهد بود.»

سعید ابوطالب، نماینده تهران در مجلس هفتم شورای اسلامی نیز یکی از مخالفان دستور رئیس جمهور بود: «وقتی نیروی انتظامی نمی‌تواند امنیت لازم را در ورزشگاه‌ها تامین و از ورود مواد محترقه جلوگیری کند، چگونه می‌تواند امنیت خانم‌ها را در ورزشگاه تامین کند. وقتی عده‌ای از تماشاگران فوتبال، چه بازی را ببرند و چه ببازند، به اتوبوس‌های شرکت واحد خسارت وارد می‌کنند، آیا در این شرایط خانم‌ها دارای امنیت خواهند بود؟ با اصل موضوع مشکلی نداریم؛ اما معتقدیم که یک شبه نمی‌توان این کار را عملی کرد.»

با وجود واکنش‌ها و نظرات موافق و مخالف خواسته‌ی رسمی رئیس جمهور از رئیس سازمان تربیت بدنی، نخستین حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران به بازی ایران و بحرین در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ _نزدیک به یک سال قبل از دستور احمدی نژاد_ بازمی‌گردد. در این بازی که ایران به جام جهانی صعود کرد، علاوه بر زنان، سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران نیز از تماشاگران ویژه بود.

فیلم آفساید به کارگردانی جعفر پناهی، که درباره دخترانی است که برای ورود به ورزشگاه آزادی تلاش می‌کنند نیز در طول همین بازی فیلمبرداری شده‌است. این فیلم مجوز اکران عمومی را نگرفت.

باوجود محدودیت‌های قانونی حضور زنان در استادیوم‌ها، به ندرت هم شنیده می‌شد که دخترانی که با لباس‌های مردانه قصد ورود به ورزشگاه را داشتند دستگیر شده‌اند.

از این فرصت فمینیست‌ها هم بهره‌ی کافی را بردند! آن‌ها با راه اندازی کمپین دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها و کمپین روسری سفیدها دوباره صحبت از محکومیت تبعیض جنسیتی در ایران کردند و از اولین حضور زنان در ورزشگاه آزادی با عنوان «فتح ورزشگاه آزادی» یاد می‌کنند. ۴نفر از آن‌ها با درخواست کمک از زنان کره‌ایی که برای تماشای بازی تیم فوتبال کشورشان با تیم ایران، قصد رفتن به ورزشگاه آزادی را داشتند، بار دیگر در سال ۸۷ زمینه حضور خود را به این ورزشگاه فراهم کردند.

اما سابقه‌ی حضور زنان و خانواده‌ها در مسابقات بسکتبال و والیبال چنین سختگیری‌هایی را نداشته است. سالن‌های این گونه ورزش‌ها به دلیل ظرفیت کمتر و مدیریت و کنترل بیشتر، غالبا پذیرای زنان و خانواده‌ها بوده است.
 


ولی اخیرا و در جریان مسابقه والیبال ایران و ژاپن، فدراسیون والیبال با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ورود زنان به ورزشگاه برای تماشای بازی ایران و ژاپن ممنوع است. در این اطلاعیه آمده بود: «جهت کنترل جمعیت و رفاه و امنیت علاقمندان به والیبال به ویژه خانم‌ها، از بانوان علاقمند به والیبال تقاضا می‌شود دیدار عصر امروز ایران و ژاپن را از طریق تلویزیون تماشا کنند و تماشای این بازی در سالن دوازده هزار نفری فقط برای آقایان آزاد و رایگان است.»

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به اینکه خبرنگاران بسیاری از رسانه‌های مکتوب در حوزه‌های غیرفوتبال، زن هستند، نوشته است: «پیش از این حتی در زمانی که حضور زنان به عنوان تماشاگر در ورزشگاه ممنوع بوده، خبرنگاران زن مشکلی برای فعالیت رسانه‌ای خود نداشته‌اند.»

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در گزارشی با «غیرمنطقی» دانستن ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه، نوشته است: «تماشاچیان زن همیشه نقش مهمی در تشویق تیم ملی والیبال داشته‌اند و بخش زیادی از «سر و صدایی» که سرمربی تیم ملی والیبال ژاپن آن را باعث سخت شدن کار تیمش عنوان کرد، به دلیل حضور زنان در سالن بود.»

ایرنا با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر زنان همواره بدون مشکل وارد سالن‌های محل برگزاری مسابقات والیبال شده‌اند، حضور زنان در ورزشگاه را یکی از شروط اولیه حضور تیم ملی دررقابت‌های معتبری مثل لیگ جهانی دانسته است.

بعد از ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه محل برگزاری این دیدار و پیروزی ایران، ولاسکو، سرمربی تیم ملی والیبال، صعود به لیگ جهانی را به مردم به ویژه بانوان ایرانی تقدیم کرد و آن را یک پیروزی گروهی دانست.

به نظر می‌رسد داستان ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران همچنان ادامه خواهد داشت. روزی بلندپایه‌ترین مقام اجرایی کشور دستور به اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها را می‌دهد، دستوری که هیچ زمان اجرایی نمی‌شود و روزی دیگر جلوی ورود بانوان به سالن‌های مسابقات والیبال، که تاکنون مشکلی برای حضور در آن نداشته‌اند، گرفته می‌شود.


منبع : زنان پرس ـفاطمه کیا


    
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نام: sareh
  تاريخ: اول تير 1392 ساعت 15:21
  توضيحات: maskhare ha!!!!kasayi ke amniate varzeshgah ro beham mizanan(aghayoon!!) biron mikonan na kasani ke dar khataran! in che mamlekate eslamie ke hamechii faghat baraye aghayoon azade!!!!!

نام: jila
  تاريخ: سی ام خرداد 1393 ساعت 23:18
  توضيحات: چگونه می توان پتیشن را امضاء کرد؟

نام  
ايميل    
توضيحات